Committees

Organizers

Arantxa Arbe (Chair)               CFM, Spain

Juan Colmenero (co-Chair)    CFM, Spain

 

International Advisory Committees

 

QENS

Christiane Alba-Simionesco      CEA-CNRS, France

Angel Alegría                             CFM, Spain

Heloisa Bordallo                        University of Copenhagen and ESS, Sweden

Livia Bove                                  CNRS-France and Università di Roma La Sapienza, Italy

Nicolas de Souza                       ANSTO, Australia

Jan Peter Embs                         LNS, PSI, Switzerland

Felix Fernandez-Alonso             RAL, United Kingdom

Bernhard Frick                           ILL, France

Victoria Garcia-Sakai                 RAL, United Kingdom

Mark R. Johnson                       ILL, France

Toshiji Kanaya                          J-PARC, Japan

Robert L. Leheny                      Johns Hopkins University in Baltimore, USA

Yun Liu                                     NIST Center for Neutron Research, USA

Wiebke Lohstroh                       Technical University Munich, Germany

Eugene Mamontov                    ORNL, USA

Michael Monkenbusch              JCNS, Germany

Kristine Niss                             Roskilde University, Denmark

Timmy Ramirez-Questa            ORNL, USA

Dieter Richter                           JCNS, Germany

Margarita Russina                     HZB, Germany

Kay Saalwächter                       University of Halle, Germany

Peter Schurtemberger               Lund University, Sweden

Veerendra K. Sharma                BARC, India

Alexei Sokolov                          ORNL,USA

Xun-Li Wang                              University of Hong Kong, Hong Kong

Osamu Yamamuro                    ISSP, University of Tokyo, Japan

Emanuela Zaccarelli                 CNR Institute of Complex Systems, Italy

Jean-Marc Zanotti                     LLB (CEA-CNRS), Saclay, France

 

WINS

Estefania Abad                      ESS-Bilbao, Spain

Doug Abernathy                     SNS, USA

Ken Andersen                        ESS, Sweden

Masatoshi Arai                       ESS, Sweden

Robert Bewley                       ISIS, UK

Craig Browm                          NIST,USA

Thomas Brückel                     JCNS, Germany

Bela Farago                           ILL,France

Jian Gong                              Mianyang Reactor, China

Ken Herwig                            ORNL, USA

Fanni Juranyi                         PSI, Switzerland

Oliver Kirstein                        ESS, Schweden

Feri Mezei                              ESS, Sweden

Kenji Nakajima                      J-PARC, Japan

Goran Nilsen                          ISIS, UK

Katia Pappas                         TU Delft, Netherlands

Mario Perez                           ESS-Bilbao, Spain

Henrik Ronnow                      EPFL, Switzerland

Christian Rügg                       PSI and University of Geneva, Switzerland

Astrid Schneidewind              TU München, Germany

Ross Stewart                          ISIS, UK

Fangwei Wang                       China SNS, China

Dehong Yu                             ANSTO, Australia

 

 

Program Committee

Doug Abernathy                        SNS, USA

Christiane Alba-Simionesco      CEA-CNRS, France

Ken Andersen                           ESS, Sweden

Bernhard Frick                          ILL, France

Victoria Garcia-Sakai                RAL, United Kingdom

Toshiji Kanaya                           J-PARC, Japan

Eugene Mamontov                    ORNL, USA

Katia Pappas                            TU Delft, Netherlands

Dieter Richter                           JCNS, Germany  

 

Local Organizing Committee

Amaia Iturrospe                      CFM, Spain

Ane Iturriza                             MPC, Spain

Carmen Martin                        DIPC, Spain